Plan de dezvoltare instituțională 2022-2026

MISIUNEA ȘCOLII!

Școala noastră te respectă și te ajută să identifici și să dobândești experiențe, instrumente și atitudini propuse de diferite culturi, pentru a satisface nevoile tale fundamentale, ale grupului și ale societății din care faci parte, ca să ai o viață împlinită.

VIZIUNEA ŞCOLII

Omul este o ființă autoprogramabilă, destinată unei vieți împlinite, care preia deprinderile sale din cultură. Astfel, culturile sunt o colecție de experiențe, instrumente și atitudini dezvoltate și transmise în societate, care pot contribui la satisfacerea nevoilor fundamentale ale unei persoane, ale unui grup ori a unei societăți. Școala ne ajută să le cunoaștem rolul, importanța și să le folosim pentru a avea o viață minunată.

SCOPURI STRATEGICE

1. Orientarea demersurilor didactice de la transmiterea de cunoștințe la satisfacerea nevoilor de competență, autonomie și interconectare. vârsta şcolară;

2. Motivarea reală a elevilor prin adoptarea unei culturi parteneriale, bazate pe respect, încredere și cooperare, în vederea creșterii competenței lor și reducerea absenteismului fizic și a celui datorat neatenției.

3. Asigurarea unei platforme informaționale/ aplicații informatice pentru dezvoltarea și autoevaluarea elevilor, bazată pe perspectiva transculturală, pe care să o poată accesa și părinții spre a vedea evoluția elevilor pentru ameliorarea rezultatelor şcolare şi diminuarea mediocrităţii;

4. Asigurarea unor condiții decente și a unei atmosfere stimulative în școlile din comuna Ighiu;

5. Cooperarea cu factorii interesați în evoluția educației pentru a asigura resursele materiale necesare demersurilor inovative și a susținerii evoluției școlii.

Misiunea