Pentru a veni în întâmpinarea nevoii părinţilor de a fi cât mai bine informaţi am dezvoltat o aplicaţie Web prin intermediul căreia aceştia sunt informaţi online, în cel mai scurt timp despre mediile, notele, absenţele, abaterile disciplinare, progresele realizate la învătătură, alte date de interes..

Cu timpul facilităţile au fost extinse pentru a menţine o bază de date cu informaţii despre profesori şi un modul ce permite schimbul de mesaje între toţi membrii comunităţii şcolare.

Pentru a accesa baza de date trebuie să fii înscris ca utilizator, lucru realizat din oficiu pentru toţi profesorii, părinţii şi elevii şcolii. Profesorii au acces şi introduc toate datele. Elevii pot vedea date generale, componenţa clase, puţin despre profesori şi datele proprii despre învăţătură, purtare etc.

Părinţii primesc aceste informaţii despre toţi copii lor. În acest fel păstrăm confidenţialitatea datelor şi asigurăm o informare eficientă.

Vizitatorii pot accesa site-ul cu un cont special, pentru 2 copii virtuali.

Observaţie: Am observat unele deficienţe minore în funcţionare cu Internet Explorer, versiunea 6. Merge insă cu versiunea 7, am testat şi cu browserul Opera.

Vă invităm pe asp.scoalaighiu.ro şi aşteptăm cu interes opiniile şi sugestiile dumneavoastră.